KIRIKKALE SULAKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP)

İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP)

İYEP Hakkında Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

İYEP hakkında bilinmesi ve yapılması gerekenler

2016 yılının Haziran ayında resmi olarak başlayan, 6 ay sonra ise tüm illerden gelen temsilci, akademisyenler, idareci, öğretmenlerden oluşan tüm katılımcılarla Çalıştay yapılıp; 2017-2018 eğitim öğretim yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlayan; İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI ( İYEP ) haftaya tüm illerimizde uygulanmaya başlayacak. 

İYEP HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Öğretmen ve idareci olarak bizlerin amacı İYEP'i en iyi şeklide bilmeyenlere aktarmak; onlara basında yer alan ve kasıtlı olarak yanlış lanse edilen İYEP'i doğru bir şekilde aktarmak olmalıdır. İYEP'i; kurs, ilkokullarda destekleme yetiştirme kursu, proje veya sınav diyen birçok eğitim sitesi yer almaktadır. İYEP aslında bir programdır.

İYEP PROGRAMI KİMİN İÇİN HAZIRLANDI?

İlkokulların 3. sınıfa devam eden, eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarda dört işlem öğrenme alanlarında yeterli kazanımlara ulaşamayan öğrenciler için hazırlanmış programdır. Hazırlanan slaytta; İYEP'in dayandığı yönetmelik ve kanuna, planına, gerekçesine, programı kimlerin hazırladığına, çalıştaylarından, uygulanan pilot illerine, bu sene kimlere uygulanacağına, amacına, hedefine, gerekçesine, basamaklarına, iş takvimlerine, modüllerine, kazanımlarına, ek derslere yani kısaca a dan z'ye her şeye değinmeye çalıştık.

İYEP SORU CEVAP

 • İYEP Hafta içi en fazla kaç saat olabilir?

İYEP hafta içi günlük 2 saati geçemeyecektir.

 • İYEP Hafta sonu en fazla kaç saat olabilir?

İYEP Hafta sonu en fazla 6 saati geçemeyecektir.

 • İYEP'te yer alacak bir öğretmen toplamda en fazla kaç saat İYEP'te görevli olacak?

10 saati geçemez.

 • İYEP öğretmenlerin en fazla görev alabilecekleri 40 saate dahil mi?

Evet. İYEP 40 saate dahildir.

 • Sınıf öğretmeni İYEP, Kurs, Destek Eğitim Odası, Egzersiz ile  birlikte en fazla kaç saat alabilir?

30 saat + 4 saat destek ( öğretmen en fazla 8 saat destek odasında görev alabilir) + 4  saat İYEP + 2 saat kurs + 6 saat ders dışı egzersiz ( satranç, dama ... ) = 46 saat. Ya da; 30 saat + 10 saat İYEP + 6 saat ders dışı egzersiz : 46 saat alabilir.

 • İYEP'te görevli idareci hafta içi ek ders alabilecek mi?

Hayır alamayacak.

 • İYEP'te görevli idareci hafta sonu ek ders alabilecek mi?

 

Cumartesi 6 saat İYEP olursa okulda +2 saat alacak.

 • 1.ve 2.sınıfı okutan müdür yetkili öğretmen programda görev alabilir mi?

Evet görev alabilecek.

 • İYEP'te ücretli öğretmen görev alabilecek mi?

Evet görev alabilir. Öğretmen görevlendirme önceliğinde en son sıradaki branşı sınıf öğretmenliği olan ücretli öğretmen İYEP'te görev alabilecek.

 • İYEP'te görev alan ücretli öğretmen ek ders alabilecek mi?

Ücretli öğretmen bir okulda derse giriyorsa toplamda ücretli öğretmenler 30 saat ek ders ücreti alabildikleri için; İYEP'te ücret alamayacaklar. Ancak bir yerde görev yapmayan sadece İYEP için görevlendirilecek ücretli öğretmenlere İYEP ek ders ücreti ödenecek.

 • İYEP'te ek ders ücretleri artırımlı mı normal mi olacak?

Hem idareci hem de öğretmenlerin ek dersleri normal ödenecek.

 • Bir modülü öğrenci kaç kere alabilir? Sınır var mı?

Bir modülü Türk  öğrenci en fazla 2 kez alabilir. 2.kez de alamıyorsa bu çocukta öğrenme güçlüğü vardır ve RAM'lara yönlendirmek gereklidir.

 • Bir modülü Suriyeli öğrenci kaç kere alabilir?

İstediği kadar alabilir.

 • Öğrenci tüm modüllerden kaldıysa; modüllerin veriliş sıralaması nasıl olacak?

Önce Türkçe-1 modülünü alacak. Sonra Türkçe modül 2'yi bitirdikten ya da modül-2 nin yarısına geldiğinde öğrenci yeterli olduğunu öğretmen görürse; artık öğrenci diğer modüllere geçebilir. ( Matematik-1, matematik-2, matematik-3, Türkçe-3 )

 • Öğrenci Belirleme Aracı sonucunda (ÖBA); kaç öğrenci kalırsa okulda İYEP başlar?

1 öğrenci kaldığı anda o okulda İYEP başlar.

 • İYEP'te kaç öğrenciye kadar öğretmen görevlendirilecek?

Bir İYEP grubunun 1-6 öğrenci arası oluşturulması esastır. 6 öğrenci tamamlanmadan diğer bir grup açılamaz. Ancak bu sayı en fazla 10 öğrenciye kadar çıkabilir.

Yani 5 öğrencisi olan bir İYEP'te bir öğretmen görevlendirilir. 9 öğrencisi olan bir İYEP'e en az 1 öğretmen en fazla 2 öğretmen görevlendirilebilr. 11 öğrenci varsa; 6 öğrenciye 1 öğretmen geriye kalan 5 öğrenciye de 1 öğretmen olmak üzere 2 öğretmen görevlendirilebilir.

 • İYEP'te kaç öğrenciye kadar ders ayrımı ve modül ayrımı yapabiliyoruz?

6 öğrenciye kadar ne ders ayrımı ne de modül ayrımı yapabiliyoruz. 7-12 öğrenci arası sadece ders ayrımı yapabiliyoruz ama modül ayrımı yapamıyoruz. 13 öğrenciden sonra hem ders hem modül ayrımı yapabiliyoruz.

YENİ MAH. ŞEHİT ÇAĞDAŞ TAMKOÇ CAD. NO 1 SULAKYURT / KIRIKKALE - 0 318 812 73 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.